Company Logo
Korzystając z tej formy współpracy jaką daje internet dla wszystkich, którzy szukają Boga w swoim życiu i chcą z radością spełniać jego wolę oraz trwać we wspólnocie parafialnej, jak również przeglądającym tę stronę życzę wszelkiego dobra, a dobry Bóg - Chrystus Król niech darzy pokojem i błogosławi na każdy dzień.

W skrócie

Msze święte
Niedziela i święta
8.00, 9.30, 11.00, 12.30, 18.00
Dni powszednie
7.00, 18.00

Kancelaria parafialna
w poniedziałek i czwartek
od godz. 19.00 do 20.00
we wtorek i sobotę
od 8.00 do 9.00 

Parafia Chrystusa Króla
al.29 Listopada 195,
31‑241 Kraków
tel. (12) 418 34 35

więcej informacji

Z życia parafii

 

 2019


Poświęcenie strojów komunijnych
03.03.2019 r.


 

Poświęcenie książeczek
03.02.2019 r.


Koncert kolęd
27.01.2019 r.


Spotkanie opłatkowe
06.01.2019 r.


 

 

 

Historia parafii

Jubileusz Chrześcijaństwa AD 2000 to rok wielkiego podsumowania Kościoła Chrystusowego na całym świecie przez Ojca Świętego Jana Pawła II

Kraków niewątpliwie - to miasto królewskie - to miasto katolickie gdzie wieże Kościołów zarówno tych wiekowo starszych jak i tych dopiero wybudowanych i budujących się są widoczne w panoramie Krakowa

W panoramie Krakowa widoczne są powstające nowe osiedla, które potrzebują nowych przedszkoli, szkół, świetlic, przychodni lekarskich oraz miejsc sprawowania kultu religijnego jakim są Kościoły.

J. Em. Ks. Kardynał Franciszek Macharski zatroskany o każdą duszę dzisiejszego człowieka widzi potrzebę budowania nowych świątyń na tych nowych osiedlach, stąd kieruje księży do tworzenia i budowania Kościołów wśród ludzi, którzy zamieszkują te osiedla.

Tak też było w roku 2000 gdzie posłał mnie Ks. Kardynał na zupełne nowe osiedle tak zwane "Gotyk", które zarówno Ks. Kardynałowi, mnie jak i ludziom było zupełnie nieznane.

Nazwa ta "Gotyk" została zapożyczona od jednej ze spółdzielni mieszkaniowej tak zwanej "Gotyk II", która projektuje i buduje wieżowce w stylu nowoczesnego Gotyku położonego wzdłuż Alei 29 Listopada w kierunku Warszawy.

Ks. Kardynał 17 listopada przybywa na to miejsce wraz z dostojnikami Kościoła i przy udziale wiernych i licznych kapłanów przewodniczy koncelebrze wygłaszając Słowo Boże, w którym onieśmiela się zapytać "Czy widzisz tutaj tę świątynię, którą trzeba budować, choć jeszcze w wokół same chaszcze i puste pola", trzeba wielkiej wiary i zaufania Bogu, aby to widzieć było wtedy.

Początkiem grudnia 2001 roku, Ks. Kardynał eryguje nową parafię określając dokładnie granice wspólnoty Chrystusa Króla wydzielając niewielką część z parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza, zaś na pozostałą resztę wiernych trzeba będzie czekać jeszcze kilka lat.

Co jest ciekawe, że tytuł parafii Chrystusa Króla zostaje wzięty z przydrożnego krzyża, na którym na ramionach widnieje napis "Chrystusowi Królowi". Krzyż ten znajduje się od połowy wieków przy Alei 29 Listopada wzniesiony przez mieszkańców jako wotum wdzięczności za ogrom łask i błogosławieństwo Chrystusa Króla w ich codziennym życiu.

Pierwsze duszpasterstwo rozpoczęte 17 listopada 2000 roku zapoczątkowuje kolejne; potem pierwsza majówka, pierwszy Chrzest, pierwsza Komunia Święta, pierwsze Bierzmowanie, pierwszy ślub, pierwszy pogrzeb i tak z dnia na dzień wspólnota bardzo niewielka, w całej części oddzielona od Parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza rozwija się duchowo i materialnie.

Na dzień dzisiejszy tj. grudzień 2007 roku parafia Chrystusa Króla oddycha dwoma płucami, choć jeszcze przyjdzie trochę poczekać na tych którzy przybywają i zamieszkują, ale są przywiązani mocno do swoich Kościołów.

To co cieszy w duszpasterstwie to to, że wraz z powstającym nowym osiedlem jest już wybudowana potrzebna Kaplica i budujący się nowy Kościół. To co już widać pozwala mnie jako duszpasterzowi patrzeć w przyszłość budowania Kościoła duchownego i materialnego z wielkim optymizmem

Ta choć jeszcze niewielka wspólnota Chrystusa Króla na os. Gotyk swoimi modlitwami i ofiarami na miarę możliwości wspiera dzieło budującego się Kościoła.

U początki tworzenia tej wspólnoty nieodzowna była pomoc parafii "Matki" czyli Pana Jezusa Dobrego Pasterza, za którą to pomoc jesteśmy wdzięczni wiernym tej parafii oraz duszpasterzom na czele z Ks. proboszczem Florianem Grucą, bo nigdy by nie było dzisiaj tego co już zostało zrobione i tak szybko.

Obecnie pomoc parafii patronackich w budowie tej świątyni i pomoc wielu dobrych i ofiarnych ludzi jest nieodzowna i ma swoje wielkie znaczenie na dzień dzisiejszy.
Gdy Pan Bóg będzie tak dalej błogosławił i wspierał przez dobrych i ofiarnych ludzi to niedługo doczekamy się nowego Kościoła na tym jakże jeszcze nie tak dawnym dziewiczym skrawku ziemi krakowskiej.

Liturgia dnia

Sprzątanie kościoła


Sobota

23.03.2019 r.

od godz. 8.00

 

Mieszkańcy
ul. Kuźnicy Kołł. bl. nr 13D

Droga Krzyżowa

 

Rozważania św. Jana Pawła II

ZAPRASZAMY

Linki

 

 

 Contribute!
Books!
Shop!

Powered by Joomla!®. Designed by: hosting personal turnkey reseller web hosting Valid XHTML and CSS.